12.02.2019

Petr Vlach tvoří obrazy z prvků ze staré továrny

Každý výtvarník prochází určitými etapami. Také devětačtyřicetiletý Petr Vlach, který jako autodidakt začal vystavovat teprve před několika lety.

http://www.novinkyvysocina.cz/zpravy/regiony/petr-vlach-tvori-obrazy-z-prvku-ze-stare-tovarny/

Novinky vysočina - Domácí

Jeho velké abstraktní obrazy se nedaly přehlédnout. Od „čisté“ malby přešel k tvorbě obrazů s kusy látek nebo oblečení či obrazy „přepásané“ provazy. Trojrozměrná působivá díla.

Nyní vytvořil další dva velké obrazy – bezmála třímetrové dílo na šířku dosahuje výšky dospělého člověka – obrazy nesou názvy Pozemské cesty a Nebeské cesty. Na bílém podkladu jsou umístěny části kabelů či strojních vypínačů z bývalé polenské škrobárny.

„Jako malí kluci jsme si tam hrávali,“ začíná Petr své vyprávění, „továrnu pak v devadesátých letech zavřeli.“ Jako rodilý Poleňák, zná každý kout jako své boty. Výtvarné dílo nespadne z nebe jen tak. A tak Petr kolem kabelů, už ve svém ateliéru, chodil více než rok a přemýšlel, jak s nimi „naložit“.

Aby z něčeho starého a nepotřebného vyvstalo něco nového. V tomto případě vznikly asambláže cesty lidí - cesty pozemské i nebeské, kdy někteří lidé jdou s proudem, jiní proti němu…

„Musím si vždy vytvořit nějaký příběh,“ prozrazuje, jak postupuje… a pak už vyrobil rám, do něj překližku, na ni plátno. Ateliér i tvorba Petra Vlacha upoutá na první pohled rozměrnými obrazy. „Vždy se mi líbily velké formáty,“ přiznává.

A vrátíme-li se k dvěma obrazům inspirovanými starou továrnou, tak kabely nelze umístit na malou desku. „Musí být vidět ta hmota!“ Jak ale potvrdí, velká díla dají velkou práci i fyzicky. Jemu se naštěstí práce „rukama“ líbí, nevýhodou ale může být umístění obrazů.

 

autor: novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy